Logo graficzne - powrót do strony głównej

Projekt

Projekt realizowany na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

nfosigw

Wykonawcy projektu:

w latach 2015-2018

  • KRAMEKO Sp. z o.o. (gatunki roślin)
  • Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (gatunki zwierząt).
  • Konsorcjum (siedliska przyrodnicze):
    • Instytut Badawczy Leśnictwa -€“ lider,
    • Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej,
    • Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk,
    • Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy,
    • TAXUS IT Sp. z. o. o.

w latach 2006-2014

  • Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (całość).

Zakres monitoringu w latach 2013-2014

Badania monitoringowe realizowane w latach 2013-2014 były kontynuacją prac wykonanych w latach 2006-2008 oraz 2009-2011 w ramach pierwszej, drugiej i trzeciej fazy monitoringu.

Analogicznie jak w latach poprzednich, badania monitoringowe były prowadzone na stanowiskach badawczych (powierzchnia monitoringowych) wybranych z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków. Na poszczególnych stanowiskach będą badane wskaźniki specyficzne dla poszczególnych siedlisk przyrodniczych i gatunków. Na stanowiskach będą również określane oddziaływania i zagrożenia dla badanych siedlisk przyrodniczych i gatunków.

Siedliska przyrodnicze oraz gatunki objęte monitoringiem w latach 2013-2014

Siedliska przyrodnicze

SIEDLISKA MORSKIE I NADMORSKIE

  • 1150 Zalewy i jeziora przymorskie (laguny)
  • 1210 Kidzina na brzegu morskim
  • 1340 Śródlądowe słone łąki, pastwiska i szuwary (Glauco-Puccinellietalia - część, zbiorowiska śródlądowe
  • 2110 Inicjalne stadia nadmorskich wydm białych
  • 2120 Nadmorskie wydmy białe (Elymo-Ammophiletum)
  • 2130 Nadmorskie wydmy szare
  • 2140 Nadmorskie wrzosowiska bażynowe
  • 2180 Lasy mieszane i bory na wydmach nadmorskich
  • 2190 Wilgotne zagłębienia międzywydmowe

SIEDLISKA WODNE I NADWODNE

  • 3130 Brzegi lub osuszane dna zbiorników wodnych ze zbiorowiskami z Littorelletea, Isoëto-Nanojuncetea
  • 3140 Twardowodne oligo- i mezotroficzne zbiorniki wodne z podwodnymi łąkami ramienic Charetea
  • 3270 Zalewane muliste brzegi rzek

SIEDLISKA ZAROŚLOWE

  • 4070 Zarośla kosodrzewiny (Pinetum mughi)
  • 40A0 Zarośla wisienki stepowej Prunetum fructinosae

SIEDLISKA ŁĄKOWE I MURAWOWE

  • 6110 Skały wapienne i neutrofilne z roślinnością pionierską (Alysso-Sedion)
  • 6120 Ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe (Koelerion glaucae)
  • 6130 Murawy galmanowe
  • 6210 Murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea)
  • 6230 Bogate florystycznie górskie i niżowe murawy bliźniczkowe (Nardetalia - płaty bogate florystycznie)
  • Eutroficzne łąki wilgotne (zw. Calthion)

SIEDLISKA TORFOWISKOWE I ŹRÓDLISKOWE

  • 7110 Torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe)
  • 7120 Torfowiska wysokie zdegradowane, lecz zdolne do naturalnej i stymulowanej regeneracji
  • 7210 Torfowiska nakredowe (Cladietum marisci, Caricetum buxbaumi, Schoenetum nigricantis)
  • 7220 Źródliska wapienne ze zbiorowiskami Cratoneurion commutati

SIEDLISKA NASKALNE

  • 8110 Piargi i gołoborza krzemianowe
  • 8160 Podgórskie i wyżynne rumowiska wapienne ze zbiorowiskami ze Stipion calamagrostis
  • 8310 Jaskinie nieudostępnione do zwiedzania

SIEDLISKA LEŚNE

  • 9110 Kwaśne buczyny (Luzulo-Fagion)
  • 9130 Żyzne buczyny (Dentario glandulosae-Fagenion, Galio odorati-Fagenion)
  • 9170 Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum i Tilio-Carpinetum)
  • 9180 Jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na stromych stokach i zboczach (Tilio platyphyllis-Acerion pseudoplatani)
  • 91D0 Bory i lasy bagienne
  • 91E0 Łęgi wierzbowe, topolowe olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy źródliskowe)
  • 91I0 Ciepłolubne dąbrowy (Quercetalia pubescentis-petraeae)
  • 91P0 Jodłowy bór świętokrzyski (Abietetum polonicum)
  • 91Q0 Reliktowe laski sosnowe
  • 91T0 Śródlądowy bór chrobotkowy
  • Olsy (Carici elongatae-Alnetum)

Gatunki roślin

MCHY

  • Widłoząb zielony Dicranum viride (1381)

PAPROCIE

  • Marsylia czworolistna Marsilea quadrifolia (1428)
  • Włosocień delikatny Trichomanes speciosum (1421)

ROŚLINY NACZYNIOWE

  • Aldrowanda pęcherzykowata Aldrovanda vesiculosa (1516)
  • Arnika górska Arnica montana (1762)
  • Dziewięćsił popłocholistny Carlina onopordifolia (2249)
  • Dzwonecznik wonny Adenophora liliifolia (4068)
  • Dzwonek karkonoski Campanula bohemica (4069)
  • Dzwonek piłkowany Campanula serrata (4070)
  • Elisma wodna Luronium natans (1831)
  • Gnidosz sudecki Pedicularis sudetica (2217)
  • Goryczuszka czeska Gentianella bohemica (4094)
  • Języczka syberyjska Ligularia sibirica (1758)
  • Kaldezja dziewięciornikowata Caldesia parnassifolia (1832)
  • Leniec bezpodkwiatkowy Thesium ebracteatum (1437)
  • Lipiennik Loesela Liparis loeselii (1903)
  • Lnica wonna Linaria odora (2216)
  • Mieczyk błotny Gladiolus paluster (4096)
  • Obuwik pospolity Cypripedium calceolus (1902)
  • Ostnica piaskowa Stipa borysthenica
  • Pierwiosnek omączony Primula farinosa
  • Ponikło kraińskie Eleocharis carniolica (1898)
  • Przytulia sudecka Galium sudeticum (4113)
  • Pszonak pieniński Erysimum pieninicum (2114)
  • Różanecznik żółty Rhododendron luteum (4093)
  • Rzepik szczeciniasty Agrimonia pilosa (1939)
  • Sasanka słowacka Pulsatilla slavica (2094)
  • Selery błotne Apium repens (1614)
  • Sierpik różnolistny Serratula lycopifolia (4087)
  • Skalnica torfowiskowa Saxifraga hirculus (1528)
  • Starodub łąkowy Angelica palustre (Ostericum palustre) (1617)
  • Tocja karpacka Tozzia carpatica (4116)
  • Tojad morawski Aconitum firmum ssp. moravicum (4109)
  • Warzucha polska Cochlearia polonica (2109)
  • Warzucha tatrzańska Cochlearia tatrae (4090)
  • Żmijowiec czerwony Echium russicum (4067)

Gatunki zwierząt

CHRZĄSZCZE

  • Bogatek wspaniały Buprestis splendens (1085)
  • Konarek tajgowy Phryganophilus ruficollis (4021)
  • Nadobnica alpejska Rosalia alpina (1087)
  • Pachnica dębowa Osmoderma eremita (1084)
  • Pogrzybnica Oxyporus mannerheimii (1924)
  • Ponurek Schneidera Boros schneideri (1920)
  • Rozmiazg kolweński Pytho kolwensis (1925)
  • Sichrawa karpacka Pseudogaurotina excellens (4024)
  • Średzinka Mesosa myops (1923)

MOTYLE

  • Barczatka kataks Eriogaster catax (1074)
  • Czerwończyk fioletek Lycaena helle (4038)
  • Czerwończyk nieparek Lycaena dispar (1060)
  • Górówka sudecka Erebia sudetica (1069)
  • Krasopani hera Callimorpha (Euplagia) quadripunctaria (1078)
  • Modraszek arion Phengaris (Maculinea) arion (1058)
  • Modraszek eros (eroides) Polyommatus eros eroides (4042)
  • Modraszek nausitous Phengaris nausithous (1061)
  • Modraszek telejus Phengaris (Maculinea) teleius (1059)
  • Niepylak mnemozyna Parnassius mnemosyne (1056)
  • Osadnik wielkooki Lopinga achine (1067)
  • Postojak wiesiołkowiec Proserpinus proserpina (1076)
  • Przeplatka aurinia Euphydryas aurinia (1065)
  • Przeplatka maturna Euphydryas maturna (1052)
  • Sówka puszczykówka Xylomoia strix (9003)
  • Strzępotek edypus Coenonympha oedippus (1071)
  • Strzępotek hero Coenonympha hero (1070)
  • Szlaczkoń szafraniec Colias myrmidone (4030)

MIĘCZAKI

  • Poczwarówka Geyera Vertigo geyeri (1013)
  • Poczwarówka jajowata Vertigo moulinsiana (1016)
  • Poczwarówka zwężona Vertigo angustior (1014)
  • Skójka gruboskorupowa Unio crassus (1032)
  • Ślimak winniczek Helix pomatia (1026)

PIERŚCIENICE

  • Pijawka lekarska Hirudo medicinalis (1034)

SKORUPIAKI

  • Rak szlachetny Astacus astacus (1091)

WAŻKI

  • Łątka ozdobna Coenagrion ornatum (4045)
  • Trzepla zielona Ophiogomphus cecilia (1037)

RYBY I MINOGI

  • Strzebla błotna Phoxinus percnurus (4009)

GADY

  • Wąż eskulapa Zamenis longissimus longissimus (1281)
  • Żółw błotny Emys orbicularis orbicularis (1220)

SSAKI

  • Bóbr europejski Castor fiber (1337)
  • Chomik europejski Cricetus cricetus (1339)
  • Darniówka tatrzańska Microtus tatricus (2612)
  • Kozica tatrzańska Rupicapra rupicapra tatrica (4006)
  • Niedźwiedź brunatny Ursus arctos (1354)
  • Ryś euroazjatycki Lynx lynx (1361)
  • Smużka stepowa Sicista subtilis (2021)
  • Suseł moręgowany Spermophilus citellus (1335)
  • Suseł perełkowany Spermophilus suslicus (2608)
  • Świstak tatrzański Marmota marmota latirostris
  • Wilk Canis lupus (1352)
  • Wydra Lutra lutra (1355)
  • Żubr Bison bonasus (2647)

Uzyskane w wyniku badań dane terenowe zostaną zapisane komputerowej w bazie danych, w postaci formularzy sprawozdawczych dla stanowisk i obszarów Natura 2000. ...wyniki»