Logo graficzne - powrót do strony głównej

Zakres monitoringu w latach 2020-2021

Badania monitoringowe realizowane w latach 2020-2021 są kontynuacją prac wykonanych w latach 2006-2018.

Podobnie jak w latach poprzednich, badania monitoringowe będą prowadzone na stanowiskach monitoringowych wybranych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków zwierząt i roślin. Na stanowiskach będą badane wskaźniki specyficzne dla poszczególnych siedlisk i gatunków, zgodnie z metodykami monitoringu, z uwzględnieniem errat i modyfikacji. Na stanowiskach będą również określane oddziaływania i zagrożenia dla badanych typów siedlisk i gatunków.

Siedliska przyrodnicze oraz gatunki objęte monitoringiem w latach 2020-2021

Siedliska przyrodnicze

SIEDLISKA MORSKIE I NADMORSKIE

  • 1310 Śródlądowe błotniste solniska z solirodkiem (Salicornion ramosissimae)
  • 1330 Solniska nadmorskie (Glauco-Puccinietalia część - zbiorowiska nadmorskie)
  • 2160 Nadmorskie wydmy z zaroślami rokitnika
  • 2170 Nadmorskie wydmy z zaroślami wierzby piaskowej

SIEDLISKA WODNE I NADWODNE

  • 3110 Jeziora lobeliowe
  • 3160 Naturalne, dystroficzne zbiorniki wodne
  • 3220 Pionierska roślinność na kamieńcach górskich potoków
  • 3230 Zarośla wrześni na kamieńcach i żwirowiskach górskich potoków (Salici-Myricarietum część - z przewagą wrześni)
  • 3240 Zarośla wierzby siwej na kamieńcach i żwirowiskach górskich potoków (Salici-Myricarietum część - z przewagą wierzby)
  • 3270 Zalewane muliste brzegi rzek

SIEDLISKA ZAROŚLOWE

  • 4010 Wilgotne wrzosowiska z wrzoścem bagiennym (Ericiontetralix)
  • 4030 Suche wrzosowiska (Calluno-Genistion, Pohlio-Callunion, Calluno-Arctostaphylion)
  • 4060 Wysokogórskie borówczyska bażynowe (Empetro-Vaccinietum)
  • 4070 Zarośla kosodrzewiny (Pinetum mugo)
  • 4080 Subalpejskie zarośla wierzbowe wierzby lapońskiej lub śląskiej (Salicetum lapponum, Salicetum silesiacae)
  • 5130 Zarośla jałowca pospolitego na wrzosowiskach lub murawach nawapiennych

SIEDLISKA ŁĄKOWE I MURAWOWE

  • 6150 Wysokogórskie murawy acidofilne (Junciontrifidi) i bezwapienne wyleżyska śnieżne (Salicionherbaceae)
  • 6170 Nawapienne murawy wysokogórskie (Sesleriontatrae) i wyleżyska śnieżne (Arabidioncoeruleae)
  • 6210 Murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea)
  • 6440 Łąki selernicowe (Cnidion dubii)

SIEDLISKA TORFOWISKOWE I ŹRÓDLISKOWE

  • 7110 Torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe)
  • 7120 Torfowiska wysokie zdegradowane, lecz zdolne do naturalnej i stymulowanej regeneracji
  • 7150 Obniżenia na podłożu torfowym z roślinnością ze związku Rhynchosporion

SIEDLISKA NASKALNE

  • 8150 Środkowoeuropejskie wyżynne piargi i gołoborza krzemianowe
  • 8160 Podgórskie i wyżynne rumowiska wapienne ze zbiorowiskami ze Stipion calamagrostis

SIEDLISKA LEŚNE

  • 9170 Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum i Tilio-Carpinetum)
  • 9180 Jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na stromych stokach i zboczach (Tilio platyphyllis-Acerion pseudoplatani)
  • 91D0 Bory i lasy bagienne
  • 91E0 Łęgi wierzbowe, topolowe olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy źródliskowe)
  • 91I0 Ciepłolubne dąbrowy (Quercetalia pubescentis-petraeae)
  • 91P0 Jodłowy bór świętokrzyski (Abietetum polonicum)
  • 91Q0 Górskie reliktowe laski sosnowe (Erico-Pinion)
  • 91T0 Śródlądowy bór chrobotkowy

Zakres monitoringu w 2021 roku - siedliska przyrodnicze

Gatunki roślin

MCHY

  • Bezlist okrywowy Buxbaumia viridis
  • Haczykowiec błyszczący Hamatocaulis vernicosus
  • Torfowce Sphagnum spp.
  • Widłoząb zielony Dicranum viride

PAPROCIE

  • Gałuszka kulecznica Pilularia globulifera
  • Marsylia czterolistna Marsilea quadrifolia
  • Rozrzutka brunatna Woodsia ilvensis
  • Włosocień delikatny Trichomanes speciosum
  • Zanokcica serpentynowa Asplenium adulterinum

WIDŁAKI

  • Widlicz Isslera Diphasiastrum issleri

ROŚLINY NACZYNIOWE

  • Aldrowanda pęcherzykowata Aldrovanda vesiculosa
  • Arnika górska Arnica montana
  • Ciemiężyca czarna Veratrum nigrum
  • Cyklamen purpurowy Cyclamen purpurascens
  • Dyptam jesionolistny Dictamnus albus
  • Dzwonecznik wonny Adenophora liliifolia
  • Dzwonek karkonoski Campanula bohemica
  • Dzwonek piłkowany Campanula serrata
  • Elisma wodna Luronium natans
  • Gęsiówka uszkowata Arabis recta
  • Gnidosz sudecki Pedicularis sudetica
  • Goryczuszka czeska Gentianella bohemica
  • Jaskier illiryjski Ranunculus illyricus
  • Języczka syberyjska Ligularia sibirica
  • Kaldezja dziewięciornikowata Caldesia parnassifolia
  • Koleantus delikatny Coleanthus subtilis
  • Kotewka orzech wodny Trapa natans
  • Leniec bezpodkwiatkowy Thesium ebracteatum
  • Lindernia mułowa Lindernia procumbens
  • Lipiennik Loesela Liparis loeselii
  • Mieczyk błotny Gladiolus paluster
  • Miodokwiat krzyżowy Herminium monorchis
  • Obuwik pospolity Cypripedium calceolus
  • Okrzyn jeleni Laserpitium archangelica
  • Ostnica piaskowa Stipa borysthenica
  • Pierwiosnek omączony Primula farinosa
  • Ponikło kraińskie Eleocharis carniolica
  • Przetacznik wczesny Veronica praecox
  • Przytulia sudecka Galium sudeticum
  • Pszonak pieniński Erysimum pieninicum
  • Różanecznik żółty Rhododendron luteum
  • Sasanka słowacka Pulsatilla slavica
  • Selery błotne Apium repens
  • Selery węzłobaldachowe Apium nodiflorum
  • Sierpik różnolistny Klasea lycopifolia
  • Skalnica torfowiskowa Saxifraga hirculus
  • Starodub łąkowy Angelica palustre
  • Szachownica kostkowata Fritillaria meleagris
  • Tłustosz pospolity dwubarwny Pinguicula vulgaris subsp. bicolor
  • Tocja karpacka Tozzia carpathica
  • Turzyca wyciągnięta Carex extensa
  • Turzyca żytowata Carex secalina
  • Warzucha polska Cochlearia polonica
  • Warzucha tatrzańska Cochlearia tatrae
  • Wełnianka delikatna Eriophorum gracile
  • Żmijowiec czerwony Pontechium maculatum subsp. maculatum

Gatunki zwierząt

BEZKRĘGOWCE

  • Barczatka kataks Eriogaster catax
  • Czerwończyk fioletek Lycaena helle
  • Czerwończyk nieparek Lycaena dispar
  • Jelonek rogacz Lucanus cervus
  • Kozioróg dębosz Cerambyx cerdo
  • Krasopani hera Euplagia quadripunctaria
  • Łątka ozdobna Coenagrion ornatum
  • Modraszek arion Maculinea arion
  • Modraszek nausitous Maculinea nausithous
  • Modraszek telejus Maculinea teleius
  • Nadobnica alpejska Rosalia alpina
  • Niepylak mnemozyna Parnassius mnemosyne 
  • Osadnik wielkooki Lopinga achine
  • Pachnica dębowa Osmoderma eremita Complex
  • Pijawka lekarska Hirudo medicinalis
  • Poczwarówka Geyera Vertigo geyeri 
  • Poczwarówka jajowata Vertigo moulinsiana
  • Poczwarówka zwężona Vertigo angustior
  • Pogrzybnica Oxyporus mannerheimii
  • Przeplatka aurinia Euphydryas aurinia
  • Przeplatka maturna Euphydryas maturna
  • Rak szlachetny Astacus astacus
  • Skójka gruboskorupowa Unio crassus
  • Sówka puszczykówka Xylomoia strix
  • Strzępotek edypus Coenonympha oedippus 
  • Strzępotek hero Coenonympha hero
  • Szlaczkoń szafraniec Colias myrmidone
  • Zatoczek łamliwy Anisus vorticulus 

KRĘGOWCE

  • Bóbr europejski Castor fiber
  • Chomik europejski Cricetus cricetus
  • Darniówka tatrzańska Microtus tatricus
  • Gniewosz plamisty Coronella austriaca
  • Kozica tatrzańska Rupicapra rupicapra tatrica
  • Kumak górski Bombina variegata
  • Mopek Barbastella barbastellus
  • Nocek Bechsteina Myotis bechsteinii
  • Nocek duży Myotis myotis
  • Nocek łydkowłosy Myotis dasycneme
  • Nocek orzęsiony Myotis emarginatus
  • Podkowiec mały Rhinolophus hipposideros
  • Smużka stepowa Sicista subtilis
  • Strzebla błotna Rhynchocypris percnurus
  • Suseł moręgowany Spermophilus citellus
  • Suseł perełkowany Spermophilus suslicus
  • Świstak tatrzański Marmota marmota latirostris
  • Traszka karpacka Triturus montandoni
  • Wąż Eskulapa Zamenis longissimus
  • Wydra Lutra lutra
  • Żółw błotny Emys orbicularis
  • Żubr Bison bonasus

Zakres monitoringu na lata 2020-2021 - gatunki zwierząt